خرید اینترنتی کتاب

جستجو در تک بوک با گوگل!


فرادرس!مسابقه چطور


در این مسابقه هیچ کس بازنده نیست!!۵۰ هزار تومان کارت تخفیف هدیه از طرف بامیلو برای همه شرکت‌کنندگان!
۳ آیفون ۷ پلاس برای ۳ نفر + تندیس
۱۵۰ هزار تومان برای ۱۰ نفر + تندیس
فقط ۲ هفته فرصت دارید
برای جزییات بیشتر و اعلام آمادگی برای مسابقه روی بخش زیر یا عکس بالا کلیک کنید.دانشگاهی به وسعت دنیا

امتیاز به این مطلب!

246 views

بازدید

Lam کوچکترین فرزند یک خانواده ویتنامی است، او تنها فردی از خانواده هشت نفری خود است که موفق شده است به دانشگاه راه یابد. یک کمک خرج ۶۰۰ دلاری از طرف دانشگاه به او اجازه داده است که یک دستگاه رایانه در منزل برای خود خریداری کند. بزرگترین موفقیت او هنگامی به دست آمد که یکی از استادان دانشگاه یکی از دوره های مجانی دانشگاه MIT را از اینترنت دانلود کرد و خواندن آن را برای تمام دانشجویان اجباری کرد. Lam ایده اصلی نوشتن برنامه برای سیستم حمل و نقل شهری را از همان دوره کوچک گرفت.
هنگامی که دانشگاه MIT در سال ۲۰۰۱ اعلام کرد قصد دارد محتوای درسی بعضی از کلاس های خود را به روی اینترنت قرار دهد، جامعه علمی جهانی تقریباً بهت زده شد. مجریان این طرح امیدوار بودند این کار باعث افزایش مهارت دانش آموختگان برای تبادل اطلاعات در میان یکدیگر و بهبود روش های تدریس در دانشگاه های سراسر جهان شود. مسئولان دانشگاه MIT برای هر چه بهتر اجرا شدن این طرح تقریباً تمام روش های ممکن را آزمایش کردند. اکثر مراکز آموزشی به خصوص آنهایی که در زمینه آموزش های از راه دور فعالیت می کردند از تصمیم MIT ابراز تعجب می کردند. آنها نمی دانستند دانشگاهی که معمولاً تمام فرصت تحصیلی در آن از سال قبل رزرو شده است و دانشگاه از بابت هر دانشجو سالیانه شهریه ای معادل ۴۱ هزار دلار دریافت می کند چه احتیاجی به انتشار مطالب کلاس های درسی خود به روی اینترنت دارد.
آن مارگویس که یکی از مدیران ارشد این برنامه بوده است و قبل از این برنامه نیز در دانشگاه هاروارد مشغول به کار بوده می گوید هدف اصلی ما مبارزه با انحصار علم در سراسر جهان بوده است. در حال حاضر فقط کسانی که بتوانند مبالغ هنگفتی را هزینه کنند به منابع علمی دسترسی کامل دارند و این وضعیت، باید روزی بهبود یابد.
گرچه خواندن این درس ها منجر به دریافت مدرک از MIT نمی شود ولی برای کسانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های مختلف هستند بسیار مفید است. MIT به طور آزمایشی حدود ۵۰۰ کلاس خود از میان دو هزار کلاس دانشگاه به روی اینترنت قرار داد. برنامه زمانی اعلام شده از سوی دانشگاه جای امیدواری بسیار زیادی برای طالبان علم در سراسر جهان دارد. در سپتامبر سال ۲۰۰۳ یعنی در چند روز آینده دوره آزمایشی (Beta) طرح به پایان می رسد و دوره اصلی رسماً آغاز به کار می کند. برای استفاده از برنامه کلاس ها شما تقریباً به هیچ گونه ثبت نام احتیاج ندارید. بر اساس برنامه تا پایان سال ۲۰۰۷ محتوای تمام کلاس ها به صورت کامل بر روی اینترنت قرار خواهد گرفت.
مسئولان MIT از اجرای آزمایشی طرح بسیار راضی هستند و البته به گفته دست اندرکاران طرح تجربیات بسیار زیادی نیز به دست آورده اند. از جمله این که برای هدایت بهتر دانشجویان به تعداد زیادی استاد راهنما احتیاج است و استادان مشغول تدریس در دانشگاه به هیچ عنوان فرصت جواب دادن به هزاران نامه الکترونیکی که در روز برای دانشگاه می رسد را ندارند.
برخلاف تصورات اغلب کاربران قرار دادن این کلاس ها روی اینترنت برای MIT هزینه های زیادی داشته است. در حقیقت دانشگاه MIT نیز طرح های زیادی برای آموزش از راه دور داشت. هیأت مدیره نیز تصور می کرد بتواند از محل اجرای طرح های آموزش از راه دور درآمد جدیدی برای دانشگاه ایجاد کنند. اما در سال ۲۰۰۰ چند تن از اعضای هیأت علمی طرحی را برای رئیس دانشگاه (چارلز وست) فرستادند که بر اساس آن تمام کلاس های MIT به صورت رایگان از طریق اینترنت در اختیار همه علاقه مندان قرار بگیرد. گرچه این طرح همانطور که پیش بینی می شد با مخالفت های زیادی رو به رو شد. بعضی از استادان از زیاد شدن حجم کار ابراز نگرانی می کردند و برخی نگران بودند فایل های PDF که قرار بود در مرحله نهایی در اختیار همه قرار بگیرد. به دقت تنظیم نشده باشد و اعتبار دانشگاه را زیر سؤال ببرد. بعضی از استادانی که به عنوان نویسنده در دانشگاه مشغول کار بودند نگران بودند که انتشار این جزوات در اینترنت فروش کتاب های آنان را تحت تأثیر قرار دهد. مشکلات در ابتدای کار بسیار زیاد به نظر می رسید ولی طرح بالاخره به سرانجام رسید. آن هم با هزینه ای نسبتاً گزاف. برای اجرای طرح در دو سال اول مبلغی در حدود ۱۱ میلیون دلار کنار گذاشته شد و در نهایت با تصویب مدیران یک میلیون دلار به این بودجه اضافه شد. همچنین بر اساس پیش بینی های صورت گرفته برای انتشار تمام کلاس ها مبلغی در حدود ۲۰ میلیون دلار علاوه بر این ۱۲ میلیون دلار لازم است.
در میان کلاس هایی که به تازگی به روی وب منتشر شده اند عناوین بسیار جالبی به چشم می خورد به عنوان مثال درس شماره ۲۲‎/312 MIT که به نام مهندسی رآکتورهای اتمی است و درس شماره ۱۷‎/251 که به علوم سیاسی آمریکا شهرت دارد در میان کلاسهای قرار گرفته بر روی اینترناست. کمتر کسی فکر می کرد این گونه دوره ها در همان مرحله اول بر روی اینترنت قرار بگیرند. دست اندرکاران این طرح نشان دادند برای بالا بردن کیفیت کار از هیچ کلاسی روی گردان نیستند.
مطالب درسی که شامل امتحانات، جزوات آموزشی و منابع دیگر هستند به صورت فایل های PDF در سایت ocw.mit.edu قرار گرفته اند. این سایت با طراحی مناسب برای دسترسی سریع به حجم انبوه اطلاعات بسیار موفق عمل کرده است. بعضی از دوره ها به همراه فایل ویدیویی ارائه می شوند. علاوه بر این برای هر رشته forum و محل سایت های مخصوص پرسش و پاسخ ایجاد شده است.
البته به هیچ عنوان نباید تصور کرد استفاده از این دوره ها جای تحصیل حضوری در دانشگاه MIT را می گیرد. شاید بتوان گفت این تنها مسأله ای است که تمام افراد از استادان گرفته تا دانشجویان بر آن اتفاق نظر دارند. این کلاس ها در حال حاضر فقط برای کسانی که قبلاً تجربیاتی در رشته مورد نظر داشته اند به صورت جدی مفید است و البته تلاش بسیار بزرگی در رشد و گسترش آموزش الکترونیکی به شمار می رود.
اما شاید یکی از نکات جالب و تا اندازه ای غیر قابل باور اجازه ترجمه دوره ها به زبان های مختلف در سراسر جهان می باشد هر کس در سراسر جهان می تواند فایل ها را به زبان مورد نظر خود ترجمه کند ولی مسئولیت ترجمه به عهده شخص مترجم است و به هیچ عنوان هیچ کس اجازه دریافت پول بابت ترجمه و خدمات خود ندارد و MIT قادر است سایتی که با استفاده از خدمات این دانشگاه اقدام به برگزاری کلاس های غیر رایگان بکند را تعطیل کند.
اما کمی هم از مشکلات فنی بگوییم. سرورهای اصلی که دانشگاه مجازی را تشکیل می دهند عبارتند از دویست سرور قدرتمند در شبکه akamai ولی با این که سعی شده است فایل ها حجم بسیار کمی داشته باشد باز هم در برخی نقاط جهان مانند کامبوج و ویتنام دانشجویان به اندازه به اینترنت دسترسی ندارند که به راحتی بتوانند از مطالب درسی استفاده کنند. برای حل این مشکل دانشگاه هایی مانند دانشگاه فنی ویتنام یک شبکه اینترنت که حاوی فایل های مورد نظر است و به عبارتی mirror سایت MIT ایجاد کرده است تا دانشجویان به راحتی به تمام مطالب دسترسی داشته باشند. دانشگاه های اسپانیا و پرتغال برای ترجمه مطالب به زبان پرتغالی با MIT وارد مذاکره شده اند و به زودی ۲۵ کلاس به زبان اسپانیایی در سایت MIT قرار می گیرد. حتی دانشگاه اوکراین نیز با درخواست مشابه مشغول مذاکره با مسئولان دانشگاه MIT می باشد. احتمالاً آرزوی داشتن این دوره به زبان فارسی در سایت دانشگاه های ایران تقریباً آرزوی محالی است. به نظر می رسد بهتر است دانشگاه های ایران نیز به جای برگزاری انواع و اقسام سمینارهای مختلف در مورد آموزش الکترونیکی بدون هیچ گونه اقدام عملی تجربه اول خود را با چنین دوره هایی آزمایش کنند.
در سال گذشته بر اساس آمارهای منتشر شده کانادایی ها با بیش از ۵/۳ میلیون مراجعه بزرگترین جامعه مخاطبین دوره های MIT به شمار می رفتند. بعد از آنها آلمان و برزیل و کره جنوبی در مقام های بعدی قرار داشتند. اما محبوب ترین درس در کمال تعجب درس شماره ۲۴‎/00 یعنی لسفه بود. بعد از آن نیز درس های مربوط به مهندسی نرم افزار و ریاضی در دسته های بعدی قرار داشتند.
به هر ترتیب تجربه موفق MIT بار دیگر از قابلیت های عجیب شبکه جهانی حکایت می کند. امیدواریم ایرانیان نیز ثابت کنند تنها رشته مورد علاقه آنها در اینترنت فقط وبلاگ نیست.
دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  حل مشکل پر شدن درایو C

  شاید برای شما پیش اومده باشه گاهی اوقات درایو C یا حتی درایو های دیگه شما خود به خود پر میشن تا جایی این مشکل پیش میره که دیگه جایی تو درایو c شما باقی نمی مونه و باعث میشه سیستم کند بشه حتی […]

  اجرای برنامه‌ها در دسکتاپ‌های مجازی

  بالاخره مایکروسافت قابلیت ایجاد دسکتاپ‌های مجازی را به‌عنوان یکی از امکانات پیش‌فرض در ویندوز ۱۰ در اختیار کاربران قرار داده و به کمک این قابلیت، مدیریت آسان‌تر و منظم‌تر محیط کاربری ویندوز را برای کاربران فراهم کرده است. تابه‌حال از این قابلیت استفاده کرده‌اید؟ […]

  چگونه در ویندوز ۱۰ برنامه‌ها را پاک و لغو نصب کنیم؟

  مایکروسافت قابلیت‌های بیشتری را برای آن دسته از کاربرانی که از ویندوز ۱۰ بر روی تبلت ها یا سیستم‌های مجهز به صفحات لمسی استفاده می‌کنند فراهم آورده است. از جمله این‌گونه قابلیت‌ها می‌توان به قسمت تنظیمات جدید که از طریق آن حتی می‌توان برنامه‌های […]

  مطالعه‌ی آسان‌تر فایل‌های PDF در شب+آموزش تصویری

  نرم‌افزار Adobe Reader امکانی فراهم آورده است تا بتوانید با تغییر رنگ صفحه، فایل‌های PDF را در طول شب آسان‌تر و بهتر مطالعه کنید. ممکن است شما نیز تجربه‌ی مطالعه‌ی کتاب‌های الکترونیکی در طول شب را داشته باشید. اگر این کار را در یک […]

  اگر سیستم خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده‌اید، بخوانید

  سیستم عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت با گذشت زمان در حال پیشرفت و بهینه‌تر شدن است. اگر سیستم خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده‌اید، با مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید بهترین تجربه‌ی نرم‌افزاری را داشته و از کندی عملکرد سیستم جلوگیری کنید. شرکت مایکروسافت به […]

  نحوه جا به جایی برنامه ها به درایو دیگر در ویندوز ۱۰

  در ویندوز ۸٫۱، راه خیلی آسانی برای تغییر محل نصب برنامه‌ها وجود نداشت و برای بعضی درست کار می‌کرد و برای بعضی نه. ویندوز ۱۰ این کار را بسیار آسان کرده‌ است. اگر شما درباره مهاجرت خود به ویندوز ۱۰ فکر می‌کنید، باید قبل […]
دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد