خرید اینترنتی کتاب

جستجو در تک بوک با گوگل!


فرادرس!مسابقه چطور


در این مسابقه هیچ کس بازنده نیست!!۵۰ هزار تومان کارت تخفیف هدیه از طرف بامیلو برای همه شرکت‌کنندگان!
۳ آیفون ۷ پلاس برای ۳ نفر + تندیس
۱۵۰ هزار تومان برای ۱۰ نفر + تندیس
فقط ۲ هفته فرصت دارید
برای جزییات بیشتر و اعلام آمادگی برای مسابقه روی بخش زیر یا عکس بالا کلیک کنید.شغل مهمانداری هواپیما

شغل مهمانداری هواپیما
5 (100%) 1 vote

625 views

بازدید

زمانی که هواپیماها در دهه ۱۹۲۰ وارد دنیا شدند، مشاغلی نیز به وجود آمدند تا گستردگی عملیاتی آن پوشش داده شود. در آن زمان سفرهای هوایی تجاری ، بسیار جدید بود و شرکت های هوایی مانند امروزه به دنبال راهکارهایی جهت فراهم کردن سرویس و ایمنی به مسافر بودند.

در حال حاضر نقش ها و مشاغل مرتبط با صنعت بسیار رشد کرده است. حرفه مهمانداری راه درازی را از زمانی که افرادی با نام Cabin Boys به عنوان مهماندار در شرکت ها مشغول بوده اند تاکنون که مهمانداران آموزش های حرفه ای می بینند، پیموده است. درحال حاضر بیش از ۳۰۰ هزار مهماندار مرد و زن در سراسر دنیا وجود دارد. صنعت هوانوردی در طول سال ها و با گذراندن نقاط عطف مهمی که این صنعت و این حرفه را شکل داده اند، تکامل یافته است.

 

در دهه ۱۹۵۰ دولت ها و آژانس های قانونگذار الزام به آموزش مهمانداران در خصوص موارد ایمنی درون پروازی در هواپیماهای تجاری نمودند. با مطالعه سوانح و رویه های ایمنی در طی سالها مشخص گردید که مهمانداران در جهت ایمنی و امنیت مسافران در شرایط اضطراری نقش حیاتی دارند. امروزه برنامه های آموزشی مهمانداران قوانین سخت گیرانه ای را شامل می شود.

 

قد ، وزن و سن

یکی از معیارهایی که جهت احراز شغل مهمانداری مورد نظر قرار می گیرد، دارا بودن قد و وزن متناسب می باشد. در اکثر شرکت های هوایی این موضوع هم به دلیل آراستگی ظاهری و هم به دلیل شرایط کاری حائز اهمیت می باشد.
آراستگی ظاهری از آن جهت حائز اهمیت است که مهماندار به عنوان نماینده و پیشانی شرکت هوایی و یک کشور در هواپیما حضور می یابد. به لحاظ شرایط کاری مهمانداران می بایست آمادگی فیزیکی لازم و کافی جهت انجام امور ایمنی در شرایط اضطراری را داشته باشند.

طبق استانداردهای هوایی حداقل قد برای خانم ها ۱۶۵ سانتی متر و حداکثر ۱۸۰ و برای آقایان حداقل ۱۷۵ و حداکثر ۱۸۵ سانتی متر میباشد . حداقل سن برای استخدام در شرکت های هواپیمایی ۲۲ سال و حداکثر ۲۸ سال است .که این آیتم بسته به تحصیلات و مدرک تحصیلی شما می تواند تغییر کند چراکه برای سطح فوق دیپلم ۲سال و برای لیسانس ۴سال در نظر گرفته شده .

تحصیلات

یکی دیگر از معیارهای انتخاب افراد به عنوان مهماندار تسلط به زبان انگلیسی می باشد. در برخی شرکت های هوایی دارا بودن توانای هایی مانند دانستن چندین زبان و یا دارا بودن مدرک پرستاری و یا آشنایی با کمک های اولیه ممکن است به عنوان مزیت در انتخاب لحاظ گردد.

واحدهای درسی آموزش مهمانداری خطوط هوایی

 

    مقدمه ای بر حرفه ی مهمانداری
    عملیات فرود
    شیوه زندگی سالم مهمانداری
    مقدمه ای بر هوانوردی
    مقدمه ای بر هواپیما وآشنایی با هوانوردی
    هماهنگی و ارتباطات اعضای خدمه
    خدمات مشتریان
    مدیریت تعاملات مسافران
    فرایند ایمنی و اضطراری
    اورژانس پزشکی و آموزش پزشکی
    مقدمه ای بر آشنایی با کالاهای خطرناک
    امنیت هوانوردی
    مقدمه بر پذیرایی خطوط هوایی و خدمات غذایی

 

برای شروع چه باید کرد؟

در این مرحله شما باید انتخاب کنید که می خواهید وارد کدام ایرلاین داخلی شوید . اگر میخواهید وارد ایرلاین درجه یک مانند ماهان شوید نیازی به مدرک مهمانداری ندارید ولی باید بدانید راه درازی در پیش دارید . این شرکت هر ساله اقدام به پذیرش مهماندار و استخدام آنها می کند و طی مراحل آزمون کتبی و مصاحبه و تست های پزشکی که همین مراحل طاقت فرساست با شما قرارداد کاری بسته و آموزش های ۵ماهه خود را آغاز می کند و در آخر شما وارد این شغل و در اصطلاح Active می شوید .
در ایران تنها شرکت ماهان و ایران ایر مهمانداران خود را تربیت می کنند و آموزش می دهند .

 آموزشگاه های دولتی و خصوصی هم وجود دارند که در ابتدا تمام شرایط که در بالا گفته شد را دارند و بعد از اتمام دوره های مربوطه مدرک معتبر سازمان هواپیمایی کشوری ICAO و یا سازمان حمل و نقل هوایی IATA به شما اعطا می گردد . و شما می توانید با این مدرک سراغ ایرلاین های دیگری بروید و درخواست استخدام دهید تا در صورت نیاز با شما تماس گرفته شود .

 

شرح وظائف یک مهماندار

 Stewardess/Steward به کسی که مهمان نواز آسمانی است گفته می شود.
یک روز کاری مهمانداران به شرح زیر است:۱ ساعت و نیم قبل از پرواز باید در فرودگاه باشند.اعضای کارکنان هواپیما که اصطلاحا crewمی گویند در مکانی به نام Briefingجمع می شوند تا در مورد اطلاعات پرواز آن روز صحبت کنند.این که مثلا تعداد مسافران چند نفره…آیا بیماری هم در پرواز می باشد…و اینکه آیا از VIP مسافری است یا خیر؟و..و..و..بعد از آن در مورد مسائل اظطراری صحبت می شود.و موقعیت جغرافیائی پرواز.گزارش این اطلاعات بر عهده کاپیتان می باشد.هواپیما چون دفتر کاری برای کارکنان وظیفه هر یک را مشخص می کند.

مهمانداران زیر نظر سر مهماندار و سر مهماندار زیر نظر کاپیتان ایفای نقش می کنند.در فاصله ای که مسافران بار خود را به قسمت check in می دهند و control pass می شوند مهمانداران می بایستی در هواپیما امور نظم داخلی را کنترل کنند.این که ماسک اکسیژن و صندلی ها و مجله و روزنامه برای مسافران اماده است یا خیر؟وقتی که همه چی روبه راه بود مسافران می توانند از ترانزیت وارد هواپیما بشوند.سر مهماندار هر پروازی موظف است که در هواپیما را باز و بسته کند.و نیز جلوی در ورودی ایستاده و به مسافران خوشامد بگوید.مهمانداران هر کدام در ردیفهای صندلی ایستاده و مسافران را به سمت صندلیهای خود هدایت می کنند.اگر مسافری موجبات ناراحتی کسی را در پرواز فراهم کرد سر مهماندار باید به کاپیتان گزارش دهد و وی نیز به Security personal بازگو کند تا در فرودگاه او را تحویل دهند.اینکه کمربند های ایمنی بسته باشد و سیگار نکشند و صندلی ها به حالت اولیه خود بازگردند جزء وظایف کاری مهمانداران است.مهمانداران نیز در حالت Start در حالت نشسته باید باشند .

سپس با نوشیدنی از مسافران پذیرائی می شود. در پروازهای طولانی از نوشیدنی الکلی با درصد بسیار کم الکل.هر ۱۶ دقیقه بایستی توالت ها جهت بهداشت و اینکه سیگار کشیده نشود کنترل شود.در طول پرواز یک مهماندار باید با روی خوش و لبان خندان ظاهر شود و در پروازهای خارجی اگر مهمانداری فاقد این باشد بعد از اخطار ۳ باره اخراج نیز میشود!بعد از landing دوباره باید سیستم داخلی هواپیما کنترل شود و در پروازهای بالای ۸ ساعت توقف بین ۱ الی ۳ شب می باشد.یک مهماندار در ماه یکبار اجازه تعطیلات ۴ روزه پشت سر را دارد و در ماه باید ۷۰ الی ۸۰ ساعت پرواز کند.

مهمانداران نسبت به حالت های اضطراری که دو نوع می باشد ( حالات از قبل اعلام شده توسط کاپیتان و اعلام نشده) در طول پرواز هم آموزش می بینند تا بتوانند در زمان اضطراری٬ بهترین کمک را برای مسافران به انجام برسانند.

یک مهماندار باید به لباس فرمش احترام بگذارد و با عشق کارش را ارائه دهد.در ایرلاینز های خارجی توجه به این نکات الزامی است:ناخن های مهمانداران بانوان بایستی نه بلند باشند و نه کوتاه.از لاک نباید استفاده شود.موهای سر آقایان باید کوتاه و بانوان باید از پشت جمع کنند و به صورت افشان نکنند.آرایش نباید غلیظ و تند باشد و از ماتیک رنگ تیره و قرمز و یا قهوه ای پر رنگ نباید استفاده کرد.آرایش باید باشه اما بسیار ملایم !جز این اخطار داده خواهد شد. بوی عطر حتما باید به مشام برسد. و…مهمترین نکته لبخند ملایم و سنگین….حوصله و صبر بالا….انگلیسی در حد عالی هم در خواندن ..هم در نوشتن و صحبت کردن…ارائه برگه قبولی دوره کمکهای اولیه….حداقل قد برای بانوان ۱و۶۵ و برای آقایان ۱و۷۰ باشد.دوره آموزشی مهمانداری در ایرلاینزهای خارجی ۱ سال و نیم می باشد.۱۸ ماه!که ساعتهای تئوری..عملی نیز در آن می باشد…و در خاتمه welcome on board .

دانلود کتاب


مطالب مشابه با این مطلب

  بدترین توصیه های رژیمی متخصصان

  بدترین توصیه های رژیمی متخصصان اگر تا به حال به دنبال برنامه غذایی و کاهش وزن بوده اید پس حتما انواع و اقسام توصیه ها را هم شینده اید. به خاطر سپردن اینکه چه غذایی را چگونه و چه زمانی باید بخوریم می تواند […]

  نوشیدنی ضد دیابت

  یکی از مهم ترین خواص چای قرمز شباهت ترکیبات آن با انسولین است و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد. در هند از دانه های این گیاه به عنوان یک دارو برای سستی، گیجی و سوء هاضمه استفاده می شود […]

  اختراعات تصادفی دنیا

  در عصر اختراعات پی در پی شاید متوجه نشویم که برخی از اختراعات پس از سالهای تلاش و تحقیق بدست آمده و برخی از پیشرفتها تنها به واسطه یک اتفاق حاصل شده است و اختراع به عنوان ماحصل اتفاق و زمان مناسب پدیده آمده […]

  شاسی بلندهای خارجی

  افراد مختلف در هنگام خرید خودرو های گوناگون مطمئنا معیار های خاصی را مد نظر قرار می دهند . این معیار ها می توانند شامل ظاهر ، کیفیت ، قدرت ، قیمت و .. بشوند اما زمانی که نوبت به انتخاب خودرویی برای خانواده […]

  مادران بخوانند

  یکی از بزرگترین تصمیماتی که تازه مادرها باید برای نوزادشان بگیرند روش تغذیه اوست: شیر خودشان یا شیر خشک؟برخی افراد از بودن در اطراف خانمی که مشغول شیردهی است احساس ناراحتی می کنند. با این حال اگر یک بطری حاوی شیر خشک  برای غذا […]

  ترفندهایی برای پیشگیری از داغ شدن موبایل

  اگر تلفن همراه شما هم بدون هیچ دلیلی به یکباره داغ می شود پیشنهاد می کنیم این گزارش را تا انتها بخوانید. فکر کنید وقتی با تلفن همراهتان در حال صحبت هستید به یکباره گوشی در دست هایتان داغ می شود . باید بگوییم […]
دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد