خرید اینترنتی کتاب

جستجو در تک بوک با گوگل!


فرادرس!



مسابقه چطور


در این مسابقه هیچ کس بازنده نیست!!۵۰ هزار تومان کارت تخفیف هدیه از طرف بامیلو برای همه شرکت‌کنندگان!
۳ آیفون ۷ پلاس برای ۳ نفر + تندیس
۱۵۰ هزار تومان برای ۱۰ نفر + تندیس
فقط ۲ هفته فرصت دارید
برای جزییات بیشتر و اعلام آمادگی برای مسابقه روی بخش زیر یا عکس بالا کلیک کنید.



مادرها و پدرها بخوانند

امتیاز به این مطلب!

589 views

بازدید

 


پدرها و مادرها بخوانند

 

اگر می خواهید بدانید در دنیای فکری کودک تان چه می گذرد، و چگونه و چه زمانی باید برای آموزش او اقدام کنید، با ما همراه باشید.

مهم ترین نکته این است که درست هنگامی‌که کودک شما طبیعتاً مشتاق کاوش و کشف دنیای خود می‌باشد، باید برای او این امکان را فراهم‌آورد که برای یادگیری بیشتر برانگیخته شود.

زمانی‌که اشیاء ساده‌ای را در اختیار او قرار می‌دهید، بسیار بهتر قادر خواهد بود روش‌های استدلال عقلی را بیاموزد تا هنگامی‌که به او روش ساده‌ی شمارش اعداد را می‌آموزید. بازی‌های مختلفی را می‌توان از مقوا،‌ کارتن، نوارکاغذی، قوطی‌های غذای اطفال، کارت‌های بازی، بشقاب‌های کاغذی، نخ و قرقره به وجود آورد.


مادرها و پدرها بخوانند

پژوهش‌های اخیر در مورد تفکر و فرآیندهای یادگیری کودکان، به نوعی مبتنی بر تجارب ژان پیاژه هستند. پیاژه دریافت که در هر مرحله از تحول ذهنی، کودکان طریق خاصی از تفکر و عمل را دارا می‌باشند.

در مراحل رشد ذهن اولین مرحله تحول را که از زمان تولد تا یک و نیم تا دو سالگی می‌باشد، دوره‌ی حسی حرکتی می نامند. کودکان در این سن نمی‌توانند راجع به چیزی که در معرض دیدشان نیست،‌ فکر کنند. برای آن‌ها هر چیزی که عملاً دور از دید باشد، دور از ذهن است. اگر روی اسباب بازی که کودک به طرف آن نزدیک می شود، دستمال بگذارید، کودک دست خود را عقب کشیده بر می‌گردد. کودک هیچ‌گاه دستمال را به کنار نمی‌زند تا اسباب‌بازی را پیدا کند. به‌نظر می‌رسد که او فکر می‌کند اسباب‌بازی از بین رفته است.

یک شیء برای کودک مانند تصویری است که مرتباً آشکار و ناپدید می‌شود. حتی تا آخر یک‌سالگی، کودکان مفهوم خصوصیت دائمی بودن اشیاء را در مغز خود نمی‌پرورند. علم به این‌که اشیاء فقط به‌خاطر این‌که از نظر ما پوشیده‌اند از بین نمی‌روند، نشانی از تحول ذهنی است و این امر در آزمون‌هایی که توسط متخصصان اطفال داده شده است، به ثبات می‌رسد.

در طول این دوره، فعالیت های کودک که در اول کاملاً تصادفی و بی‌هدف هستند، حالا هدف‌هایی را نشان می‌دهند. همانند زمانی‌که کودک بالش را به منظور برداشتن ساعت، به طرف خود می‌کشد. کودکان در این مرحله روابط بین وسیله و هدف را فرا می‌گیرند. آن‌ها روپوش را که روی اسباب‌بازی گذاشته شده، کنار زده و اسباب‌بازی را پیدا می‌کنند. آستانه‌ی ورود به مرحله بعدی با تحول مفهوم تجسم مشخص می‌شود. مثال واضح آن، به‌کار بردن لغات و حرکات است برای نشان دادن اشیاء، صحبت کردن کودک (این‌که کلمات را سر هم کرده و فکری را بیان کند.) نشان بسیار آشکاری است از این‌که او مرحله‌حسی- حرکتی را پشت سر گذاشته است.
در قلمرو تفکر، برای هر عملی یک عمل دیگر وجود دارد که آن را باز می گرداند. در مرحله قبل از عمل کودک نمی تواند چنان برگشت هایی را به تصور درآورد، زیرا کودک به دنیایی وابسته است که در آن اتفاقات تنها برای یک بار و برای همیشه رخ می دهند

مرحله دوم که پیاژه در کودکان شش و نیم تا هفت ساله مشاهده کرد، مرحله پیش عملیاتی نام دارد. منظور از عمل ذهنی فعالیت پیچیده ذهنی است که کودک هنوز در این سن و سال قادر به انجام آن نیست و به همین جهت کلمه «پیش» را به‌کار برده است. در این مرحله کودک اندازه و سایر خصوصیات فیزیکی یک شیء را کاملاً از روی ظاهر آن شیء مورد قضاوت قرار می‌دهد، هر چند که از نظر منطقی حقیقت طور دیگری باشد. همه شیر داخل یک لیوان بلند را در یک کاسه کم عمق بریزید، این کار را جلوی چشمان کودک انجام داده و نگذارید یک قطره هم از آن بیرون بریزد. کودک ممکن است هنوز هم فکر کند که مقدار شیر موجود با مقدار قبلی متفاوت است. استدلال کودکان همانند استدلال افراد بالغ نیست که چون به مقدار شیر چیزی افزوده یا کم نشده، پس همان مقدار شیر موجود است. اگر مقدار شیر بیشتر به نظر برسد، کودک فکر میکند که عملاً مقدار آن اضافه شده است. وقتی در یک لحظه دو دگرگونی و تغییر رخ دهد، کودکان توجه خود را روی یکی از آن ها متمرکز کرده و آن دیگری را حذف می کنند. در این مرحله به دلیل این که هنوز مفهوم ابقای کمیّت در ذهن این کودکان رشد نیافته است، بنابراین آن ها نمی دانند وقتی ظاهر شیء عوض می گردد، مقدار آن شیء تفاوت نمی کند. از آن جایی که کودکان نمی توانند تغییرات طول و عرض را هم زمان مورد تفکر قرار دهند، لذا جواب بستگی به بُعدی پیدا می کند که نظر آن ها را جلب کرده است.

ثبات ذهنی یکی از نکات اصلی در مراحل رشد ذهنی است. تا زمانی که کودکان به این مرحله ذهنی دست نیافته اند، از مسائل نتایج عجیب می گیرند. (البته عجیب به نظر ما)، در حالی که از نقطه نظر یک کودک آن مسأله کاملاً منطقی است.

در آزمایشی که برای آزمودن ابقای طول طرح شده بود، پیاژه دو قطعه چوب مشاهده و هم اندازه را طوری کنار هم قرار داد که انتهای دو چوب در یک خط قرار گرفتند. (کودکان در این سنین طول اشیاء را از طریق توجه به انتهای آن ها قضاوت

می کنند.) پیاژه از کودک پرسید که آیا دو چوب به یک اندازه اند و کودک جواب داد بلی. سپس پیاژه یکی از چوب ها را کمی به جلو حرکت داد به طوری که انتهای آن ها از یک خط خارج شد. کودکی که هنوز به مرحله ابقای ذهنی نرسیده بود، یکی از چوب ها را به سبب این که انتهای آن جلوتر از انتهای چوب دیگر قرار داشت، بزرگتر تصور می کرد. او نمی توانست از نظر ذهنی تحلیل کند که طول اشیاء با تغییر مکان آن ها تفاوت نمی کند. این مفهوم از لحاظ تربیت، اهمیت شایانی دارد.

آشکار است تا زمانی که کودک هنوز فکر می کند با تغییر مکان اشیاء طول آن ها تفاوت پیدا می کند، انتظار داشتن از او برای دانستن مطالبی درباره اندازه گیری بی فایده است. این امر نه تنها روی جسم مورد اندازه گیری موثر است، بلکه بر مقیاس اندازه گیری نیز اثر می گذارد. مثل این است که برای اندازه گیری طول یک شیء از یک کش ارتجاعی استفاده کنیم.

هم چنین از لحاظ تربیت، موضوع ابقای ذهنی عدد از این هم مهم تر است.

 

در یک آزمایش معمولی، پیاژه یک ردیف فنجان و یک زنبیل تخم مرغ تدارک دید و از کودک خواست تا در هر فنجان، یک تخم مرغ بگذارد. «آیا تعداد تخم مرغ ها یکی هستند؟» کودک جواب داد: بله. سپس پیاژه تخم مرغ ها را برداشته و در حالی که فنجان ها به همان صورت کنار هم قرار داشتند، تخم مرغ ها را به صورت یک توده در یک جا گذاشت. «خوب حالا تعداد تخم مرغ ها و فنجان ها یکی هستند؟» این بار کودک جواب داد: تعداد فنجان ها بیشتر هستند.

تا زمانی که کودکان هنوز این مفهوم را در مغز خود رشد نداده باشند، آن ها حقیقتاً معنی اعداد را نمی دانند. هر چند که اسم اعداد را به خاطر سپرده و آن را به صورت طوطی وار از حفظ بخوانند. ابقای ذهنی به رشد مفهوم بازگشت پذیری در کودک بستگی دارد. در قلمرو تفکر، برای هر عملی یک عمل دیگر وجود دارد که آن را باز می گرداند. ممکن است شیر را دوباره به لیوان بلند ریخت، خمیر بازی را ممکن است دوباره به صورت گلوله تغییر شکل داد و تخم مرغ ها را ممکن است دوباره در فنجان ها قرار داد. در مرحله قبل از عمل کودک نمی تواند چنان برگشت هایی را به تصور درآورد، زیرا کودک به دنیایی وابسته است که در آن اتفاقات تنها برای یک بار و برای همیشه رخ می دهند.

برگرفته از : تبیان

دانلود کتاب






مطالب مشابه با این مطلب

  مخدرها و مشکل ها

  مخدرها و مشکل ها تاریخچه مواد مخدر به هزاران سال قبل برمی‌گردد؛ وقتی که بشر برای اولین بار کشف کرد بعضی از گیاهان می‌توانند اثر آرامبخش و تسکین‌دهنده‌ای داشته باشند، اما بعدها همین گیاهان و مواد حاصل از آنها، به‌عنوان مواد مخدرهایی مانند تریاک، […]

  ده راه ساده برای این که احساس زیبایی کنید

  گاهی مردم تصورات نادرست و عجیبی درباره خود و ظاهرشان دارند که دلیلش هم معیارها و برداشت هایی است که واقعی و درست نیستند. بیشتر افراد واقعا بسیار زیبا هستند، فقط باید آن را پیدا کنند و دست از پنهان کاری بردارند . برای […]

  گرسنگی یک احساس روانی است و روش های مرسوم در کاهش وزن

  گرسنگی یک احساس روانی است اضافه وزن بالا و چاقی از جمله مواردی است که افراد زیادی را آزار می‌دهد. از طرفی رژیم‌های غذایی و راهکارهای کاهش وزن گاهی چنان سخت و طاقت‌فرسا هستند که اشخاص را نسبت به ادامه‌ی مسیر کاهش وزن خود […]

  کنترل افکار وسواسی و درمان آن

  افرادی که به آنها گفته می شود که وسواس فکری و یا اختلالات دیگر اضطرابی دارند در جلسات اول مشاوره به آنها تکنیک توقف را آموزش می دهند در واقع هروقت دچار این حالت شدند باید بلند به خودشان و افکارشان بگویند توقف تا […]

  راه رفع ناخن جویدن کودک

  این جملات شاید درد دل خیلی از والدین باشد. به این کار فرزندان ناخن جویدن گفته می شود که می تواند عوامل زیادی منجر به این عمل بشود. اغلب اوقات علت ناخن جویدن در کودکان، به ویژه کودکان خردسال تر اضطراب ها و استرس […]

  ۱۰ چیزی که قبل از تغییر جنسیت باید بدانید

  شاید پیش خودتان تصور کنید جراحی سخت ترین بخش تغییر جنسیت است اما من فکر کنم شما دارید اشتباه می‌کنید. پروسه تغییر جنسیت /جنس شامل مراحل زیادی است که در حین انجام آن به مشکلات و مسائل زیادی بر‌ خواهید خورد که شاید جراحی […]




دانلود کتاب , دانلود کتاب اندروید , کتاب , pdf , دانلود , کتاب آموزش , دانلود رایگان کتاب


تمامی حقوق و مطالب سایت برای تک بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.


فید نقشه سایت

تمامی حقوق برای سایت تک بوک محفوظ میباشد